افزودن کلید واژه در اینجا.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
و کلید اینتر را بفشارید.

آیا اشتراک‌گذاری کوپن و کدهای تخفیف قانونی است؟

قوانین به اشتراک گذاری کوپن و کد تخفیف

حتما برایتان پیش آمده که کد تخفیفی را از طریق sms و یا ایمیل دریافت کرده‌اید ولی تمایلی به استفاده از آن نداشته‌اید، پس آن کوپن را به دوستان خود فرستاده‌اید تا شاید آن‌ها استفاده کنند… ولی آیا این کار از لحاظ قانونی یا اخلاقی درست است!؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید کدهای تخفیف را تقسیم‌بندی کنیم:

  1. کدهای تخفیف عمومی (چندبار مصرف)
  2. کدهای تخفیف خصوصی (یکبار مصرف)

کدهای تخفیف عمومی بدین صورت هستند که همه یا تعداد زیادی از کاربران می‌توانند از آن کوپن استفاده کنند و فروشگاه‌ها معمولا از طریق شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را معرفی می‌کنند. از دیگر روش‌های تشخیص این نوع کوپن‌ها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که حروف آن‌ها معمولا کوتاه و معنی‌دار هستند. لازم به ذکر است کدهای تخفیف که در سایت موپن قرار می‌گیرد، از این نوع می‌باشد.

و اما کدهای تخفیف خصوصی معمولا از طریق sms یا ایمیل، تنها برای یک نفر ارسال می‌شود و به محض استفاده اولین نفر، توسط کاربر دیگری قابل استفاده نیستند. از موارد ظاهری این نوع کوپن‌ها می‌توان به طولانی و بی‌معنی بودن حروف آن اشاره کرد.

تا اینجا فهمیدیم که کدهای تخفیف دو دسته‌اند، اما چه ارتباطی با موارد قانونی به اشتراک گذاری آن‌ها دارد؟

همانطور که گفتیم، کدهای تخفیف عمومی یا چندبار مصرف برای این ساخته شده‌اند تا همه بتوانند از آن استفاده کنند، پس به اشتراک گذاری آن‌ها ایرادی ندارد اما کدهای اختصاصی یا یکبار مصرف، همانطور که از اسم آن‌ها پیداست، تنها برای یک کاربر خاص تولید شده‌اند و اگر فروشگاه ارائه دهنده تخفیف تمایل داشت تا بقیه هم از این کوپن باخبر شوند، آن را برای بقیه هم ارسال می‌کرد! لذا می‌توان گفت به اشتراک گذاری کدهای تخفیف اختصاصی که معمولا توسط گروه‌ها یا کانال‌های شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد می‌تواند باعث دردسر شما شود! در ادامه به چند مورد از قوانین و مقررات وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های مشهور در این خصوص می‌پردازیم تا با این موضوع بیشتر و ملموس‌تر آشنا شوید.

شرایط و قوانین اسنپ – ماده ۳ بند ۷

کاربران می‌پذیرند که اجازۀ انتقال یا فروش کدها را به اشخاص دیگر ندارند. همچنین کاربران مجاز نیستند این کدها را به صورت عمومی منتشر کنند – حتی اگر شرکت در فضاهای عمومی به نحوی که در دسترس عموم است، این کدها را منتشر کرده باشد – مگر اینکه شرکت رسماً این اجازه را به آنها داده باشد.

قوانین و مقررات ریحون – ماده ۱۰ بند ۴

در صورت مشاهده هرگونه تخلف در استفاده از کوپن‌های تخفیف، ما این اختیار را داریم که در هر زمانی حساب متخلف را بسته و از ارائه سرویس خودداری کنیم و در صورت نیاز، از طریق مراجع قانونی پیگیری کرده و خسارت خود را از متخلفین دریافت نماییم.

 

و اما نتیجه گیری

پیشنهاد می‌کنیم قبل از به اشتراک گذاری کوپن و کدهای تخفیف، قوانین و مقررات برندی که از آن استفاده می‌کنید را مطالعه کنید و اگر حوصله این کار را ندارید، فقط کدهای تخفیف عمومی که در سایت‌های معتبر مانند موپن معرفی می‌شوند را به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.